2008. január 30.

Tisztelt Partnerünk,

Íme egy rövid összegzés kérdés-felelet formában a múlt szerdai Fonogram - Magyar Zenei Díj Gálaest kapcsán, figyelembe véve az esemény komoly médiaérdeklődését és az azóta kapott visszajelzéseket. Jeszenszky Zsolt, a MAHASZ sajtókapcsolatokért felelős munkatársa, egyben a rendezvény egyik szervezője igyekezett megválaszolni a leggyakrabban felmerült kérdéseket, mindezt az Önök szíves felhasználására: az itt elhangzottak változtatás nélkül idézhetők, az információk szabadon felhasználhatók.

Kérdések - válaszok, érdekességek, kulisszatitkok:
a Fonogram - Magyar Zenei Díjról a MAHASZ munkatársa, Jeszenszky Zsolt nyilatkozik

- Hogyan történik a szavazás?
Először a kiadók benevezik a kiadványaikat a különböző kategóriákban. Nevezni az előző két naptári évben megjelent albumokat lehet, és csak olyat, amely az előző évi szavazás során nem jutott be az öt jelölt közé.
A benevezett kiadványok három helyről szerezhetnek pontokat:
- előző évi bolti eladások
- 200 fős, széles körű jelölőbizottság
- 9 fős, szűk, szakmai Fonogram Bizottság
A jelölőbizottságban való részvételre zenei újságírók, rádiósok, CD-kiskereskedők, producerek és más szakmabeliek kapnak felkérést a kiadóktól, illetve a MAHASZ-tól.
A Fonogram Bizottság egy, a MAHASZ Elnöksége által gondosan kiválasztott szakmai testület, amelynek tagjai alapos ismeretekkel rendelkeznek az egyes kiadványokról és általában a zeneiparról is. Mindenki más-más aspektusból közelíti meg a lemezek elbírálását: van rádiós zenei szerkesztő, van zenetanár, van műsorvezető, vannak a zeneipar háttérterületein dolgozó szakemberek, stb. A Bizottság tagjai a szavazás előtt aktív eszmecserét folytatnak egymással, a szakmai szempontok széles palettáját mérlegelve, majd mindenki egyénileg hozza meg döntését.
A 3 helyről (eladások, jelölőbizottság, Fonogram Bizottság) összegyűjtött pontok alapján minden kategóriában kialakul 3-3 sorrend. Ezek lineáris összesítéséből születik meg a kategóriánkénti 5-5 jelölt. Közülük, hasonlóan alapos szakmai diskurzust és mérlegelést követően, a Fonogram Bizottság tagjai szavazzák meg a végső győzteseket.

- Miért nem a Moog nyert? Miért nem a Magna Cum Laude nyert? Miért nem a 30Y nyert? Hülye ez a zsűri..? stb.
A Fonogram - Magyar Zenei Díjat évente minden kategóriában egy nyertes viheti haza - s emellett kategórináként 4-4 jelölt nem nyer. Sajátos módon a díjátadók nagy része így működik - nem csak Magyarországon. Ez nem azt jelenti, hogy a további jelöltek között ne akadnának kitűnő, akár kimagaslóan jó produkciók, teljesítmények is. A sportszerűség azonban azt kívánja (kívánná) bármilyen megmérettetés résztvevőitől, hogy a nyerteseknek gratuláljanak, tudván, hogy már a jelöltek közé kerülni is komoly teljesítmény és nagy megtiszteltetés mindenki számára. A Fonogram Bizottság nagy örömmel konstatálta, hogy 2007-ben számos jó minőségű, magas színvonalú kiadvány született, remek, profi produkcióktól, így egyes kategóriákban valóban nehéz volt a döntés.

- Mégis, mi alapján döntenek?
A Fonogram Bizottságnak összetett a feladata, s többféle szempontot mérlegelve, a szubjektivitásnak minimális, az elfogultságnak semennyi teret sem engedve kell meghozniuk a döntést. Szakmai felkészültségüket tekintve mindez el is várható a bizottság tagjaitól. Az objektív elvárásoknak megfelelve idén is nagyon alapos döntések születtek, melyekre mindenki büszke lehet, még ha esetleg van is, akinek a szubjektív véleményével nem mindig egyezik a végeredmény.
Nagyon fontos a zenei minőség, a profizmus, de az újszerűség, az előremutatás segítségével adott esetben akár egy új, fiatal, még nem tökéletesen profi, de nagyon ígéretes előadónak is lehet esélye. Lényeges, hogy az adott lemezt, előadót a műfaj keretein belül kell elbírálni, így a popzenei kategória egészen más követelményrendszert támaszt, mint mondjuk a jazz. Legyen a zenének tartalma, mondnaivalója, de ugyanakkor legyen érthető, a zenére fogékony hallgatók számára fogyasztható is. Nem a népszerűség dönt, se pro se kontra: a kommersz lemezek között is vannak míves munkák, és a szubkulturálisan magasztalt, egyes médiumok által szűk körben felkapott, "alternatív" előadók között is vannak valójában kevésbé értékelhetők. De egyáltalán nem garancia a győzelemre az sem, ha egy lemez népszerű volt, sokan megvették, és az előadót mindenki szereti. A név ez esetben nem kötelez...

- De akkor miért nyert már megint Ákos, ráadásul két díjat? Meg ez a Mark nevű gyerek is kettőt.. egyáltalán ki ő?
Ákos valóban évről évre "bezsebel" valamit a Fonogram Díjátadókon. Ákos zenéjét, személyiségét lehet szeretni vagy nem szeretni, egy azonban tény: évről évre "odateszi magát"; minden alkalommal színvonalas, átgondolt, kikezdhetetlen produktumokat tesz le az asztalra, legyen az egy új lemez, egy DVD, egy koncertturné stb. Ráadásul az "év dala" kategória az egyetlen, ahol nem a Fonogram Bizottság választja ki a győztest: itt a szavazás a Danubius Rádióval együttműködésben történik, s a közönség, a hallgatók döntik el a végeredményt. Ákos komoly rajongótáborral rendelkezik, így bárminemű közönségszavazáson jó eséllyel indul - de ezt a rajongótábort sem a lottón nyerte, hanem folyamatos, profi munkával, hosszú évek alatt építette fel magának. A DVD-kategóriában pedig csak meg kell néznünk a kiadványt: tartalomban gazdag, igényes kivitelű, értékes termék - ahogy azt egy ilyen kaliberű előadótól el is várjuk.
Ami pedig a másik idei duplázót, Markot illeti: egy rendkívül tehetséges fiatal énekes, aki nem csak magyarul, de angolul is kiválóan énekel, s megjelenése, habitusa, személyisége alapján is bátran felveheti a versenyt a nemzetközi popmezőnnyel: ő azon kevés hazai popzenei előadók egyike, aki nem csak a külföldi példák "honosított" utánzataként meglovagolni képes egy divathullámot, hanem amellett, hogy abszolút nemzetközi színvonalú produkcióval állt elő, saját egyéniségét is képes hozzátenni. Hangsúlyozandó, hogy itt is popzenéről van szó, tehát sem a muzsikában, sem a szövegben nem a vaskos gondolatokat, virtuóz zenei megoldásokat kell keresni - de Mark lemeze egy minden szempontból vállalható, színvonalas, ugyanakkor közérthető és bármikor, bárhol hallgatható, jó poplemez - bár sok ilyen születne Magyarországon.

- Na és a fellépők? Miért pont ők?
A Fonogram Díjátadó Gálaest műsorának összeállításánál a MAHASZ több szempontot is igyekszik figyelembe venni: egyrészt minél szélesebb műfaji kört felölelő programot, érdekes, színvonalas és változatos műsort szeretnénk a nézőknek nyújtani, hiszen körükben is nagyon sokféle zenei ízléssel, érdeklődéssel találkozhatunk. Természetesen fontos az is, hogy a magyarországi hanglemezkiadás minél több szereplője számára biztosítsunk megjelenési lehetőséget. A legfontosabb azonban az, hogy színvonalas, profi, értékes produkciókat láthassunk - s ez idén minden eddiginél jobban sikerült. Bátran állíthatjuk, hogy minden egyes idei fellépőnk a maga műfajában kiváló teljesítményt nyújtott, s az összképet tekintve pedig azt láthatjuk: igenis vannak Magyarországon igényes, s egyszerre ígéretes előadók - a műfajok legszélesebb skáláján. Így kiválóan megfér egymás mellett a tinik kedvence, a bájos, ugyanakkor dögös Lola, az elektronikus zene határait folyamatosan tágítani képes Zagar, a két, egymástól is különböző, de egyaránt fenomenális világzenei produkciót nyújtó Herczku Ágnes-Nikola Parov duó, illetve a Kerekes Band, a fiatalos, lendületes, abszolút ütőképes modernrock csapat, a Subscribe, vagy az angolszász rockzenét oly kiválóan űző The Moog, hogy akár külföldi zenekarnak is gondolhatnánk őket.

- És mi lesz jövőre?
Úgy tűnik, a Fonogram - Magyar Zenei Díj népszerűsége, elismertsége eljutott arra a pontra, amikor kezdjük kinőni eddigi helyszínünket, a Millenáris Teátrumot. Ezúton kérünk elnézést mindenkitől, akik csak az előtérben, kivetítőkön tudták nézni a műsort; mentségünkre szóljon, hogy a meghívón jeleztük is, hogy aki nem érkezik időben, nagy valószínűséggel nem jut már neki hely a teremben. A nagy érdeklődésre való tekintettel el kell gondolkodnunk, hogy jövőre hol, hogyan, milyen formában rendezzük meg a Díjátadót, illetve az ezt követő szakmai állófogadást. Egy biztos: az ideihez hasonló színvonalú programot szeretnénk kínálni mind a szakma, mind a közönség számára, mind a helyszínen, mind pedig a televízió készülékek előtt.
A magyar zene él, s reméljük 2008-ban is sok nagyszerű előadóval, kiváló lemezzel találkozhatunk majd, s ismét feladhatjuk a leckét a zsűrinek a döntésnél...

Sajtófotók az idei Fonogram Gálaestről, logóletöltés: www.fonogram.hu/media

© 2008 Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége (Az IFPI Magyar Csoportja) | Leiratkozás a hírlevélről
1113 Budapest, Harcos tér 5. | tel.: 06 1 3914200 | fax: 06 1 2002679 | e-mail: info@mahasz.hu

powered by lightmedia | info@lightmedia.hu | www.lightmedia.hu